Спортивна діяльність в університеті (інституті) розпочинається  ще з 1944 року за напрямом підготовки  «Фізичне виховання».

До науково-педагогічного складу відділення фізичного виховання входили видатні педагоги–спортсмени досвідчені та талановиті викладачі: Баткіліна Л.Я., Борш А.Г., Волосатов А.А., Косенко І.П., Красовський Б.Д., Кузьменко Г.В., Поляков В.Д.,  Садовська В.З.

У 1954 році відділення фізичного виховання очолив старший викладач Русін Василь Михайлович.

10 вересня 1969 року створена кафедра фізичного виховання і спорту, завідування якою здійснював старший викладач Красовський Борис Дмитрович.

Протягом існування кафедри фізичного виховання і спорту на посаді завідувача працювали науковці, викладачі – спортсмени, такі як: ст. викладач Буліч М.О., ст. викладач  Булигін М.А., ст. викладач Житомирський Л.О., ст. викладач Колесникова А.М., кандидат педагогічних наук, доцент  Смакула О.І.

У зв’язку з реорганізацією кафедр в ІДГУ з 1 вересня 2016 року до вересня 2020 року кафедра мала назву: Соціальної роботи, соціальної педагогіки та фізичної культури. Посаду завідувача кафедри займала кандидат педагогічних наук, доцент Фурдуй Світлана Борисівна. На той час у складі кафедри – 1 доктор наук, 5 кандидатів наук, з них 5 доцентів.

Підготовка здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня здійснювалась за трьома спеціальностями: «Соціальна робота. Соціальна педагогіка», «Фізична культура і спорт», «Середня освіта: фізична культура».

У вересні 2020 року кафедру реорганізовано і перейменовано на кафедру фізичної культури, біології та основ здоров’я, у вересні 2022 року перейменовано на кафедру фізичного виховання, спорту та здоров’я людини.

Виконувати обов’язки завідувача  призначено кандидата  біологічних наук, доцента  Баштовенко Оксану Анатоліївну, яка працює на кафедрі доцентом з 2003 року.